آشفته بازار تاریخ در سال روز جهان پهلوان, بهنام نیکسرشت, نیشتمان قلم
آشفته بازار تاریخ در سال روز جهان پهلوان

آشفته بازار تاریخ

آشفته بازار تاریخ

آشفته بازار تاریخ در سال روز جهان پهلوان, بهنام نیکسرشت, نیشتمان قلم

بهنام نیک سرشت

به مناسبنت سالروز درگذشت جهان پهلوان تختی

ما بر شیب تند کوهی نفس‌گیر بی‌صبرانه تقلا می‌کنیم زندگی را صرفا زنده نگه داریم، قوانینی که بتواند ما را ایجاب کند نفس‌ها را مهار کند و وجدانی به قضایا بنگریم و‌ حوادث پیشرو را در کفه وجدان و انسانیت خود قرار دهیم هنوز وضع نشده است.
نسل ما تکامل یافته تخته شده‌های دوران تختی است، دیر زمانیست که آثار تختی ها از این دیار رخت بر بسته و به گونه ای دیگر عصر ما را یک جهش کوریولیس، دگرسان نموده است.
آنچه که پیداست نمودی از بازیگران نقش تختی‌ها و برد و باخت‌های عصر تختی هاست و باید گفت که دگر زاده نخواهد شد آن جوانمردان زمانی تختی ها…

دروغ و تزویر ارکان قوانین کنونی را تشکیل داده است؛ هیچ قانونی بدون گنجاندن تبصره استحلال وضع نشده است.
بسیاری از بانک‌ها عملا بدون ربا و سود کاری برای انجام دادن ندارند در واقع سود و ربا را به صورت کارمزد و هزینه‌های دفتری بهانه و قالب مردم کرده اند.
کدام کسبه و‌ بازاری را می‌شناسید نسخه ای از پیچاندن دروغ در سخنانش پدیدار نیست؟! قطعا هم اگر چنین نسخه‌ای در فروش کالایش به کار نبرد محکوم به ورشکستگی است! چون این قانون بازار متأثر از ساختار کلنگی ایران است؛ که این گونه نفس و شیرازه بازار ایران را از ریشه، تیشه زده‌اند‌.

ترازوهای دو کفه قدیمی را منسوخ کردند چون ظاهرا توزینی دقیق نداشتند، ترازوهای دیجیتالی دقیق و پیشرفته وارد بازار شد که حتی مثقال و ذرات را می‌شود با آن توزین کرد، در عوض همین ترازوهای دقیق را امروزه با دستکاری جزئی می‌شود تا کیلوگرم‌ها جابه‌جا کرد و مردم ساده یا بهتر بگویم مردم خوش باور از چنین دستکاری توزینی اطلاع ندارند.
مدتی پیش برحسب اتفاق از خیابان محله، مرغ زنده‌ای را خریداری کردم با آنکه بدون وزن کردن هم تقریبی می‌شد وزن مرغ را حدس زد، ترازوی دیجیتال، وزن را با اختلاف یک کیلوگرم بیشتر نشان داد، این وضوح اختلاف را با چند ترازوی آن حواشی امتحان کردم، مشخص شد که فروشنده ترازو را دستکاری کرده است آنهم با اختلاف یک کیلوگرم!!
رکود بازار اقتصادی و فقدان مدیریتهای بخش دولتی بر همگان آشکار است ولی بیشتر این ضربه‌ها از خود مردم بر مردم غالب شده است، و مردم به نوعی کاتالیزگر افول و رکود بازار اقتصادی فعلی می‌باشند، مصداق بارز آنرا در گران شدن بنزین می‌توان مشاهده کرد، جنجال هک کردن سامانه بنزین، چیزی جز بهانه و زمزمه‌ی گران شدن بنزین نبود تا اذهان مردم را برای گرانی بنزین آماده کنند، به تعبیری دیگر ترس گرانی بنزین را یک روزه برای مردم شاخ کردند تا اگر بنزین هم گران شد آمادگی ذهنی و قبلی عملیاتی شود. صف‌های هجومی مردم برای گرفتن بنزین سهمیه‌ای ماهانه رضایت و مهر تأیید مردم برای گران شدن آن شد و همین چشم‌انداز از مردم باعث شد که در آبان‌ ماه سال ۹۸ بدون اطلاع رسانه‌‌ی ملی و سایر رسانه‌های کشور، آنهم در چند ساعت تصمیم به گران شدن بنزین از سوی دولت گرفته شد و موجی سنگین از اعتراض مردم در کشور شکل گرفت و آنی شد که همه دیدیم و شنیدیم و نهایتا به عزم جدی دولت برای گران شدن بنزین منتج گردید و این در حالی بود که از هیچ رسانه‌ای از کشور برای گران شدن بنزین هیچ اعتراضی مشاهده نشد، هیچ رسانه‌ای حاضر نشد گران شدن بنزین را غلط اعلام کند در حالی که گران شدن بنزین غلط بود.

طرح گران شدن بنزین مسبوق به سابقه است:

اگر خاطرها مکدر نشود چند ماه قبل از گران شدن بنزین که #یارانه_معیشتی از طرف مجلس و دولت مطرح شده بود گاه و بیگاه از دولت ندا می‌رسید که هدف از این کار، گران شدن بنزین نیست! اما هدف از این اقدام؛ آمادگی ذهنی مردم برای گران شدن بنزین بود که بلاخره در آبان‌ ۹۸، هدف دولت محقق شد.

این روزها هم با حذف #ارز_ترجیحی به قصد جبران کسری بودجه از جیب مردم و بالا رفتن بی سابقه‌ی یکباره نرخ ارز دولتی و تورم و خبر افزایش یارانه‌ها، ندا می‌رسد که هدف‌ از این اقدام، گران شدن بنزین نیست! هدف از این اقدام در واقع، تورمی تکراری و گران شدن بنزین است که چند صباحی دیگر خیلی آرام تحقق پیدا می‌کند!
از این مصداق‌ها که برای تمامی کالاهای بازار فعلی صادق است، می‌توان چنین اذعان نمود که مردم اهرم اصلی افزایش قیمت‌ها و سودای گرانی امروزی هستند و‌ دولت و مجلس هم به این ساز خوش آواز لبیک گفته و گرانی قد علم می‌کند.
مردم بی نظیری که نظیر آن در هیچ جای دنیا یافت نمی‌شود، با یک سوت شایعه، صف‌های گرانی را یک روزه به اوج می‌رسانند.

ذات و طبیعت مدیریت سیستم مرکزی به یاری مردم اپیدمی شده و دود آن بر شریانهای مردم و قلب مردم رسوب کرده است، اختلاس‌ها و اختلابهایی که امروزه به فن محترم‌تر از سرقت و دزدی مشتق گرفته است و فسادهایی که در این آشفته بازار با گل‌آلود کردن جو بازار به سلاطین نفت، سکه، قیر، قبر، فولاد، خودرو، کاغذ، دارو، گوشت و گوشی ترفیع یافته‌اند نماد و نتاجی هستند که مدل سیستماتیک دزدی‌ها و سلاطین فساد بر آمده از رانت‌های بطن خود دولت را برای مردم به تصویر می‌کشاند.

همچنین ببینید

پیرامون شورای شهر، شهردار و سرنوشت بودجه‌ی مالی شهر . . !

پیرامون شورای شهر، شهردار و سرنوشت بودجه‌ی مالی شهر . . !

🟡 پیرامون شورای شهر، شهردار و سرنوشت بودجه‌ی مالی شهر . . ! ✍️ اسماعیل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *