چاله‌های خیابانی ناشی از نمک‌ پاشی‌ها، خودروها را از پای در آورده است, بهنام نیک سرشت, نیشتمان قلم
چاله‌های خیابانی ناشی از نمک‌ پاشی‌ها، خودروها را از پای در آورده است

چاله‌های خیابانی ناشی از نمک‌ پاشی‌ها، خودروها را از پای در آورده است

چاله‌های خیابانی ناشی از نمک‌ پاشی‌ها، خودروها را از پای در آورده است

بهنام نیک سرست

مدیریت برف با نمک، ایجاد هزینه برای چاله‌های بهاری

بعد از آب شدن برف‌های زمستانی در کوچه و خیابان‌های سطح شهر، این بار چاله چوله‌های خیابانی سوای بد ریخت و بد منظر شدن سیمای شهر، معضل دیگری برای استهلاک زود هنگام لاستیک‌ها و جلوبندی خودروهای شهر شده است.

تمامی خیابان‌ها و کوچه‌های سطح شهر سقز بعد از بارش‌های برف زمستانی و به دنبال آن نمک‌ پاشی‌های مداوم، زخمی شدن آسفالت و ایجاد چاله‌های بد منظر را به دنبال داشته است، شهرداری و شورای شهر که برای بارش برف، ستاد بحران تشکیل داده بودند، بحران دیگری از نوع چاله چوله‌های خیابانی را برای شهر و خودروهای شهر آفریدند و اینک به جای ترمیم کردن و نظارت و حفاظت معابر، منفعلانه نظاره‌گر بر هم زدن نظم و زیبایی شهری و اختلال در تردد ماشین‌ها و تصادفات شهری شده‌اند!

گاها پیش آمده است که حرکت مارپیچ خودروها برای رد کردن این چاله‌ها منجر به وقوع تصادف و خسارات ناشی از آن شده است.
امروز معابر عمومی اعم از خیابان‌ها و کوچه‌ها تحت محافظت و مراقبت شهرداری‌هاست و طبق مقررات در صورتی که نقص معابر موجب بروز خسارت و تصادف گردد و خساراتی به بار آید، محافظ راه و معابر یعنی شهرداری مکلف به جبران خسارت است.

این مسئولان زیباسازی شهر و یا المان سازان و طراحان سیما و منظر که برای شهر، رنگ سال هم تعربف می‌کردند! کمیسیون‌های فرهنگی اجتماعی تشکیل می‌دهند، دقیقا کجا هستند؟! واقعا این چاله‌های زشت و بد نما را نمی‌بینند؟!
یا واقعا این شهر بی صاحب را در همین شأن و قواره‌ می‌بینند! یا چون کفایت و قابلیتی را در خود نمی‌بینند شهر را از این منظر نظاره‌گر هستند!
یا آن‌ شهرداری که گویا برای” کارهای بزرگ” آمده است، به لحاظ اینکه فرا استانی می‌نگرد! بر فراز استان، به سقز دید شهرستانی دارد و در قالب یک شهرستان بی رونق و توسعه نیافته، این شهر را به نظاره نشسته است! بعید به نظر می‌رسد کارهای کوچک در حد ترمیم چاله‌ها و لکه گیری خیابان‌های این شهر را قناعت ببخشد!

برای شورای شهر هم تسلی خاطر می‌طلبم که هیچ دستاوردی تا حال برای شهر نداشته‌اند و کماکان در سرخوردگی و بی تدبیری به سر می‌برند و آنچه عینا آشکار است: تاوان این بی‌تدبیری‌ها و بی خردی‌های ناشی از ضعف مدیریتی شهری را باید مردم این شهر بپردازند.

گفتنی‌ست که این موضوع موجب نارضایتی و گله‌مندی عده‌‌ی کثیری از شهروندان این شهر شده و اعلام داشته‌اند که آیا شورا و شهرداری خود واقف بر این مسئله نیستند؟! یا واقعا زیباسازی شهر و نظم و انضباط در برنامه نداشتەی آنها تعریف نشده است؟!

هر سال با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، ادارات خدمات رسان به یمن و استقبال سال جدید، در حوضه‌ی کاریشان خانه تکانی‌هایی دارند ولی شهرداری و شورای این دوره یا به کارهای بزرگ و رؤیایی و توهمی فکر می‌کنند که قابلیت اجرایی ندارد، یا به زبان آوردن و گفتن انجام کارهای بزرگ‌ و اما غیر اجرایی، صرفا در قالب جلب توجه عموم بسنده می‌کنند! چاله‌های خیابانی ناشی از نمک‌ پاشی‌ها، خودروها را از پای در آورده است

همچنین ببینید

در نبود نظارت درست بر نانوایی‌ها، برای نان سبوس‌دار قیمت‌های سلیقه‌ای وجود دارد . . !

در نبود نظارت درست بر نانوایی‌ها، برای نان سبوس‌دار قیمت‌های سلیقه‌ای وجود دارد . . !

در نبود نظارت درست بر نانوایی‌ها، برای نان سبوس‌دار قیمت‌های سلیقه‌ای وجود دارد . . …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *