روز جهانی حیات وحش و داستان کبک خرامان و مرغ میش‌های سقزیِ در خطر انقراض

روز جهانی حیات وحش و داستان کبک خرامان و مرغ میش‌های سقزیِ در خطر انقراض

روز جهانی حیات وحش و داستان کبک خرامان و مرغ میش‌های سقزیِ در خطر انقراض

روز جهانی حیات وحش و داستان کبک خرامان و مرغ میش‌های سقزیِ در خطر انقراض ۱۲ اسفند برابر با ۳ مارس، روز جهانی حیات وحش است.
شاید مرغ میش‌های سقزی ( چێرگ ـ مێش سی ) و کبک خرامان کوهستان‌های کوردستان یکی از زیباترین گونه پرندگان در سطح جهان باشند که متاسفانه به طور مداوم در معرض تهدید شکارچیان قرار داشته و تاکنون حرکتی درخور و چشمگیر از طرف سازمان‌های وابسته به دولت برای محافظت دقیق از این گونه‌های کم یاب انجام نشده است.

در چند سال گذشته بخصوص در دهه ۹۰ سازمان‌های مردم نهاد حافظ محیط زیست و ngo‌ ها توانستند حرکت‌هایی خود جوش در راستای تشویق شکارچیان منطقه برای آزاد سازی کبک‌های اسیر کوردستان از قفس‌هایشان انجام دهند اما این حرکت‌ها قطعا بازدارندگی کافی برای محافظت و نگهداری از این گونه کمیاب را نداشته است.

مرغ میش‌های سقزی هم که به لطف طمع شکارچیان حتی جرات آدرس دادن دقیق زیستگاهشان مقدور نیست به شدت در معرض انقراض قرار داشته و فریادهای اهالی منطقه و انجمن‌های محافظ محیط زیست هم به جایی نرسیده و اگر در اسرع وقت فکری برای وضعیت زیست محیطی و فراهم کردن بستری مناسب برای محافظت از این گونه بسیار نادر نشود به جرات می‌توان گفت در چند سال آینده تنها می‌توان با سرچ کردن روی گوگل یاد این مرغ منحصر به فرد را زنده کرد.

موضوع گونه‌های در حال انقراض در ۳ مارس اهمیت ویژه‌ای می‌یابد؛ گونه‌هایی که یا از نظر سازمان‌های جهانی در خطر انقراض معرفی می‌شوند یا از نظر ملی در خطرند. روز جهانی حیات وحش و داستان کبک خرامان و مرغ میش‌های سقزیِ در خطر انقراض

در ایران برخی گونه‌ها مانند یوز ایرانی از نظر ملی و جهانی در خطرند و جمعیت این گونه به زیر ۳۰ قلاده رسیده است و این زیرگونه‌ی یوز آسیایی را به گفته کارشناسان هیچ جای دیگری نمی‌توان پیدا کرد.

همچنین ببینید

مدیریت اداره‌ی راه و شهرسازی سقز، کماکان لنگ می‌زند

مدیریت اداره‌ی راه و شهرسازی سقز، کماکان لنگ می‌زند

مدیریت اداره‌ی راه و شهرسازی سقز، کماکان لنگ می‌زند . . . بهنام نیک سرشت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *