مصاحبه‌‌ی کوتاه نیشتمان قلم با سمکو کریم زاده؛ مربی تیم بوکس‌ _ شطرنج سقز, سمکو کریم زاده, میدیا حسینی
مصاحبه‌‌ی کوتاه نیشتمان قلم با سمکو کریم زاده؛ مربی تیم بوکس‌ _ شطرنج سقز

مصاحبه‌‌ی کوتاه نیشتمان قلم با سمکو کریم زاده؛ مربی تیم بوکس‌ _ شطرنج سقز

مصاحبه‌‌ی کوتاه نیشتمان قلم با سمکو کریم زاده؛ مربی تیم بوکس‌ _ شطرنج سقز

میدیا حسینی

«بعد از نتیجه فوق‌العاده تیم کوردستان در کشور که توانستند ۱۳ مدال و مقام دوم کشور را تصاحب کنند لازم دانستیم مصاحبه کوتاهی با سمکو کریم زاده داشته باشیم».

مسابقات چگونه و در کجا برگزار شد؟
این رقابت‌ها با حضور ۱۳۰ نفر در مسابقات کشوری بوکس‌ _ شطرنج به میزبانی شیراز برگزار شد که در ابتدا اصلا قرار نبود کوردستان تیمی بدهد و هیچ امیدی هم نداشتیم، اما با تلاش و شجاعت بچه‌های تیم، در آخر تیم استان فارس به مقام اول، کوردستان دوم و گیلان سوم شد. که تیم کوردستان موفق به کسب ۶ طلا، ۴ نقره و ۳ برنز شدند.

آیا اداره ورزش و جوانان یا سایر ادارات بودجه و هزینه‌ای جهت این مسابقه به شما تخصیص دادند؟
خیر؛ متاسفانه هیچ اداره‌ای در سطح شهرستان و‌ حتی استان نیز، بوجه‌ای به ما ندادند و ما کلا با بوجه شخصی خود بچه‌ها که کلا بالغ بر ۷۰ میلیون تومان بود به مسابقه رفتیم. حتی وضعیت تیم آنقدر وخیم بود که همراه خودمان آشپز و دیگ و وسایل آشپزی با خود برده بودیم که در هزینه‌ها صرفه جویی کنیم، وضعیت بسیار بدی داشتیم.

در سقز سالن ورزشی شما به چه صورت است؟
سالن‌های تیم بوکس شطرنج سقز هم به صورت اجاره‌ای دولتی و هم‌خصوصی است، من چندین سال است مربی هستم و حتی سابقه عضویت در تیم مدیریتی تیم ملی کشور را دارم اما هر موقع نزدیک انتخابات می‌شود تمام کاندیداها و همراهانشان حامی ورزش هستند و به باشگاه‌ها سر می‌زنند و شنونده عالی برای مشکلات ما هستند اما بعد از انتخابات هیچ یک از کاندیداها و حامیانشان از دم در باشگاه هم رد نمی‌شوند.

نظر شما در مورد تاثیر ورزش بر جوانان سقز چیست؟
یکی از راه‌های تخلیه انرژی ورزش کردن است، ورزش بوکس شطرنج به خاطر ترکیب شدن شطرنج و بوکس، ورزشی است که فرد تمام و کمال از ذهن و قدرت جسمی خود مایه می‌گذارد، سر میز شطرنج مغز و استقامت فکری، روی رینگ فکر و قدرت جسمی را به نمایش می‌گذارند همین باعث می‌شود تمام هیجانات فرد تخلیه شود. مصاحبه‌‌ی کوتاه نیشتمان قلم با سمکو کریم زاده؛ مربی تیم بوکس‌ _ شطرنج سقز

مراسم استقبال از برگشت شما چطور بود؟
ابتدا باید تشکر ویژه‌ای کنم از مردم سقز که واقعا سنگ تمام گذاشتند و خیلی عالی از ما استقبال کردند.

مصاحبه‌‌ی کوتاه نیشتمان قلم با سمکو کریم زاده؛ مربی تیم بوکس‌ _ شطرنج سقز
مصاحبه‌‌ی کوتاه نیشتمان قلم با سمکو کریم زاده؛ مربی تیم بوکس‌ _ شطرنج سقز

از مسئولین کسی آمده بود؟
از مسئولین فقط از شهرداری ( آقای شیخ عزیزی و آقای ملکی و هئیت همراهی آمده بودند) و آقای حق پرست، سرپرست اداره ورزش و جوانان سقز

تنها همین افراد؟
بله تنها همین افراد

از فرمانداری‌ چی؟
خیر؛ هیچکس و هیچکس غیر از افراد فوق، از هیچ اداره‌ای کسی نیامده بودند.
حتی ابتدا قرار بود بنری در یکی از میادین اصلی شهر جهت تبریک به این قهرمانان نصب شود، اما هیچکدام از مسئولین شهری جواب ندادند و بنری نصب نشد. حتی مسئولین مدیریت شهری سایر نهادها، هیچکدامشان تبریک تلفنی نیز نگفتند

از مسئولین دلخورید؟
من از هیچکس دلخور نیستم و وقتی خدا پشتوانه ماست و بچه ها با دل و جان تلاش می‌کنند و برای این شهر و استان نتایج درخشان کسب می‌کنند حداقل مسئولین با توجه به وظیفه‌شان و حفظ تعادل بین تمامی رشته‌های ورزشی و ورزشکاران رفتار کنند، تنها خواسته ما این است وقتی برای یک سری ورزشکاران خاص  و حتی تک رشته طلا و نقره  بنر می‌زنند و تبریک می‌گویند، برای ۱۳ قهرمان چرا هیچ بنر نصب و هیچگونه حمایتی نشد؟!
این عدم حمایت‌ها از جوانان قهرمان باعث شده مدال آورانی داشته‌ایم در همین سقز از ورزش خداحافظی کرده‌اند و این گونه به سخن آمده‌اند؛ وقتی قهرمان می‌شویم کسی ما را حمایت نمی‌کند، چرا دوباره تلاش کنیم؟! می‌رویم کار می‌کنیم و نان در می‌آوریم.
بسیاری از جوانان با خداحافظی و ترک ورزش در جامعه باعث ناهنجاری‌های رفتاری خواهند شد، که اگر از نظر روانشناسی بررسی کنید می‌بینید که این جوانان جایی برای تخلیه انرژی که قبلا در ورزش آزاد می‌کردند و این عدم حمایت باعث دید منفی و ناهنجاری در جامعه شده است، یک سری از مسئولین به جای حمایت از جوانان، جهت افزایش امار ورزشکاران، درحال نابودی امید و کاهش ورزشکاران هستند.

سوال آخر، سال آینده وضعیت را چطور پیش بینی خواهید کرد؟
در ابتدا باید بگویم در نظر داریم سال آبنده مسابقات کشوری را در سقز برگزار کنیم، میخواهیم میزبانی در سقز برگزار کنیم که تک و منحصر به فرد باشد، حتی الان بارها در کنار مسئولین از آن حرف زده و اشاره ای شده، اما حتی قول هیچگونه حمایتی نداده اند، حمایت هم نکنند مهم نیست من هزینه را شخصا پرداخت می‌کنم تا تنها این میزبانی در سقز باشد و بتوانیم سقز را به یکی از میزبانان اصلی مسابقات بوکس شطرنج تبدیل کنیم و انشالا سال آینده از امسال پرقدرت خواهیم بود.

میدیا حسینی

همچنین ببینید

برون سپاری کارگران شهرداری، مصوب یا رد توسط شورا . . !

برون سپاری کارگران شهرداری، مصوب یا رد توسط شورا . . !

برون سپاری کارگران شهرداری، مصوب یا رد توسط شورا . . ! ◾طی هفته‌های گذشته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *