تاریخ کوردستان در کتاب‌های درسی فرانسه
تاریخ کوردستان در کتاب‌های درسی فرانسه

تاریخ کوردستان در کتاب‌های درسی فرانسه

تاریخ کوردستان در کتاب‌های درسی فرانسه

دولت فرانسه تاریخ کورد و کوردستان را بعنوان یک مبحث درسی در کتاب تاریخ سطح متوسطه مدارس کشورش گنجاند.

در رابطه با تاریخ کوردستان و مشکلات ملت کورد تحت عنوان ملت بدون دولت که در متن اصلی این درس از ملت کورد بعنوان بزرگترین ملت بدون دولت مشترک یاد شده است با جمعیتی بیشتر از ۴۰ میلیون نفر که تحت دین اسلام و مذهب سنی در میان کشورهای ایران، عراق، سوریه، ترکیه و قسمتی در کشور ارمنستان تقسیم شده اند که هیج یک از این کشورها حق سرنوشت این ملت بزرگ را به رسمیت نمی شناسند و از کمترین حقوق اولیه همچون خواندن به زبان مادری محروم هستند.

در ادامه این مبحث آمده است که این ملت بیشتر از یک قرن است که جهت احقاق حقوق اولیه خویش و دستیابی به کوردستان مستقل و خودمختار همه سعی و تلاش خود را نموده است لیکن تاکنون به نتیجه چشمگیری دست نیافته است و دولتهایی که کوردستان بطور ناعادلانه میان آنان تقسیم شده است همیشه و در همه حال مخالف دستیابی این ملت به استقلال و دمکراسی بوده اند. ولی از طرفی با فروپاشی رژیم بعثی صدام حسین در کشور عراق و شکست قریب الوقوع رژیم بشار اسد در سوریه امیدواری جهت ایجاد کوردستان مستقل و آزاد بعنوان کشور بزرگی در منطقه خاورمیانه بصورت رویایی نزدیک به واقعیت تبدیل شده است و اینجا سئوال بزرگی پیش آمده است و آن اینکه آیا کوردستان بزرگ بعنوان یک کشور مستقل در منطقه ظهور خواهد نمود؟

در بخش دیگری از مبحث مورد نظر نقش نیروهای کورد در شکست گروه تروریستی داعش در منطقه خاورمیانه و نقش پیشمرگ منحصرا” مورد بحث قرار گرفته است که چگونه نیروهای پیشمرگ کورد در کنار نیروهای کشورهای ائتلاف اتحادیه اروپا همه تلاش و نیروی خویش را جهت نابودی داعش به کار گرفتند. در مباحث مورد بحث دروس کتابهای تاریخ فرانسه معنای کلمه پیشمرگ یعنی کسی که جان خود را کف دستش گذاشته و از جان خویش جهت حفظ خاک و کشور مایه می گذارد. نیروهای پیشمرگ وضعیتی همچون نیروهای مسلح کشور عراق فدرال را دارا می باشند که در کنار نیروهای مسلح عراق فدرال و نیروهای ائتلاف در جنگ با گروه تروریستی داعش از جان خویش مایه گذاشتند که بعد از سال ۱۹۲۰ میلادی پا به عرصه وجود گذاشته و اکنون نیرویی نزدیک به ۳۵۰ هزار نفر چریک مسلح هستند که از مرزهای خویش دفاع می کنند.

در ادامه مباحث دروس مورد نظر از تصمیمات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و اجازه قرارداد مشترک اردوغان با دونالد ترامپ در تاریخ نهم اکتبر سال ۲۰۱۹ میلادی جهت حمله نظامی به غرب کردستان تحت حمایت کشور سوریه و همچنین شروع جنگ مشترک نیروهای ائتلاف با همکاری پیشمرگهای کورد در مقابل نیروهای داعش بعنوان شروع همکاری مشترک آمریکا و نیروهای کورد در کشور سوریه ذکر شده است. قتل رهبر گروه تروریستی داعش، ابوبکر بغدادی به دست نیروهای آمریکا و با همکاری نیروهای پیشمرگ نقطه عطف این همکاری مشترک میباشد. همچنین در ادامه گفته می شود که این شروعی جهت نفوذ ترکیه به خاک غرب کوردستان و آغاز حاکمیت این کشور در این مناطق نسبتا” مستقل و خودمختار و شروع دخالتهای ترکیه در این مناطق می باشد. اردوغان رئیس جمهوری کشور ترکیه با رضایت و اجازه کامل دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده به مناطق مرزی و خودمختار غرب کوردستان حمله نظامی وسیعی به مناطق کوردنشین غرب کوردستان در مرزهای کشور سوریه آغاز نمود که این خود شروع اشغال کوردستان و خاتمه همکاری کوردها با دولت ایالات متحده آمریکا بود.

در قسمت دیگری از مباحث دروس تاریخی کتابهای مورد نظر در مورد عفرین در غرب کوردستان بزرگ سخن به میان آمده است و شروع حمله و اشغال این منطقه در اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی از طرف سپاه ترکیه و شروع اشغال شهرهای منطقه عفرین در جنوب شرقی سوریه و تحویل این مناطق به دست گروههای تندرو جهادی که اجازه تخریب و تصاحب مناطق مورد نظر اشغالی را دارند. نیروهای مسلح این گروه تندرو خانه ها و مغازهای مناطق کوردنشین منطقه عفرین را غارت و چپاول کرده و همچنین کشتار دسته جمعی کوردها در منطقه را بدون هیچ محاکمه ای رواج بخشیده اند. جمعیت و سکنه محلی این مناطق نیز که شمارشان به بیشتر از ۱۳۰ هزار نفر می رسد خانه و کاشانه خود را رها کرده و آواره دیگر مناطق شده اند در حالیکه اموال شخصی آنان به غارت رفته یا اینکه به خیابانهای شهرها انداخته شده اند که هدف اصلی این حرکت نابودی وجودی کوردها در مناطق همسایه و مرزهای مشترک با کشور ترکیه می باشد.

قسمتی دیگری از مباحث اصلی دروس به نقش بارز همکاری نیروهای پیشمرگ کورد در کشور سوریه جهت شکست کامل گروه تروریستی داعش در این کشور در کنار نیروهای ائتلاف ذکر شده است و اینکه نیروهای پیشمرگ غرب کوردستان در کشور سوریه بعنوان اولین نیروی چریک و نیرویی قوی نقش به سزایی در نابودی گروه داعش در منطقه داشته اند. نیرویی که بعنوان نیروی برتر در منطقه که ابوبکر بغدادی را از شهر رقه در غرب کوردستان فراری دادند در حالیکه با وجود ۱۱۰۰۰ شهید در این جنگ حاضر به عقب نشینی نشده و ترامپ بدون همکاری این نیروهای کورد هرگز موفق به کسب پیروزی بر این گروه تروریستی نمی گشت و قادر نبود که پیروزی خویش را در این کشور به ثبت برساند، ولی متاسفانه ترامپ ناسثاس با تسلیم نیروهای کورد به گروههای تندرو جهادی و اجازه اشغال مناطق مستقل و خودمختار غرب کوردستان به اردوغان و دولت تورک به پیمان خویش وفا نکرد و پشت نیروهای کورد را خالی کرد. (تاریخ کوردستان)

در ادامه و در انتهای مباحث مورد نظر چندین سئوال از دانش آموزان پرسیده می شود از جمله :
– آیا وضعیت ملت کورد در همه دولتهای اشغالگر کوردستان برابر است؟
– آیا استقلال تاکنون تنها چاره و راه حل جهت آینده کورد و کوردستان می باشد؟ و آیا همچون سالهای آغازین قرن گذشته جهت کسب آن سعی و تلاش می شود؟
– نقش بارز کورد در جنگ با داعش و گروههای تندرو اسلامی چگونه و در چه سطحی بوده است؟
– چگونه می توان برآوردی در میان وضعیت کوردهای سوریه با کوردهای عراق به عمل آورد؟
سال تحصیلی جدید در کشور فرانسه در اواسط این هفته شروع شد در حالیکه هزاران دانش آموز فرانسوی در این کشور این درس را بعنوان یک مبحث تاریخی در مورد تاریخ ملت کورد و مشکل این ملت و همچنین قیام ملت کورد و نقش اصلی نیروهای پیشمرگ کورد در شکست نیروهای داعش در منطقه را  در دروس روزانه در مدارس خویش فرا می گیرند و ملت کورد را جهت مبارزات و شکست ناپذیر بودن آنان تحسین خواهند نمود و مبارزات این ملت تحت ستم را همچون درس بزرگی سرلوحه زندگی نسلهای آینده قرار خواهند داد و به فرزندان خویش از قهرمانیهای ملت کورد و ستم حاکمان ظالم و دیکتاتور کشورهای استعمارگر کوردستان خواهند گفت.

همچنین ببینید

در نبود نظارت درست بر نانوایی‌ها، برای نان سبوس‌دار قیمت‌های سلیقه‌ای وجود دارد . . !

در نبود نظارت درست بر نانوایی‌ها، برای نان سبوس‌دار قیمت‌های سلیقه‌ای وجود دارد . . !

در نبود نظارت درست بر نانوایی‌ها، برای نان سبوس‌دار قیمت‌های سلیقه‌ای وجود دارد . . …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *