علت و مشکلات مستأجر بودن در دنیای روز

علت و مشکلات مستأجر بودن در دنیای روز

یادداشتی از؛ ریزان باپیریان

 

در دنیای امروز با شمار افزایش جمعیت و ازدحام شهرها و صنعتی شدن مشاغل و نیاز هرچه بیشتر صنایع به افراد، و افزایش جمعیت روستاها، و اینکه مشاغل کشاورزی و دامداری دیگر آنگونه که باید و شاید جواب گوی نیاز افراد نیست‌‌؛ سبب مهاجرت هرچه بیشتر مردم از روستاها و شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ گردیده است.علت و مشکلات مستأجر بودن در دنیای روز

و این مهاجرت باعث مشکلات زیادی از جمله زاغه نشینی در ( شهرهای بزرگ ) کمبود مسکن، فقر و آلودگی و… شده است.
یکی از مشکلات چشمگیر؛ مستاجری و کمبود مسکن است. فقر و بیکاری و مسائل مالی یکی از مهمترین دلایل مستأجر بودن است. درکشور‌های جهان سوم و توسعه نیافته، مسئله‌ی کمبود خانه به علت مهاجرت زیاد خیلی بیشتر خودنمایی می‌کنند.
در همین راستا در ایران بخاطر تحریم‌های شدید علیه کشور( که اساسا مردم را هدف قرار داده است) و مسئله‌ی تورم و گرانی و فقر و مؤکدا گرانی روز افزون مسکن، خرید خانه برای مردم به رویایی دست نیافتنی و غیره ممکن تبدیل کرده است.

در کشور ما کسانی که توانایی خرید خانه ندارند؛ به دو صورت رهن و اجاره می‌توانند در قبال پرداخت مبلغی به مدت زمان موقت از یک ماه تا یک سال صاحب خانه شوند.
و با تمدید قرداد این روال ادامه دارد…
نا گفته نماند مبلغ غیر توافقی یعنی رضایت مستاجر معنایی ندارد و علنی تحمیل پذیری صورت می‌گیرد. و در این میان مقدار پولی که مستأجر برای مدت خاصی به مأجر می‌دهد و رهن می‌نامند در مدت طی قرارداد به علت کاهش ارز ملی هر روز بیشتر ارزش خود را از دست داده و مستاجر باید دوباره در تلاش برای افزایش رهن باشد. در اجاره نشینی، هر ساله بیشتر از تورم نرمال کشور مبلغ ماهیانه افزایش پیدا می‌کند و در این روش مستاجر قبل از نيازهای معیشتی خود باید در پی تلاش برای اجاره باشد.

کمبود شغل و بیکاری از یک طرف، و تورم از طرف دیگر؛ اقشار ضعیف و حتی متوسط جامعه را بیشتر زمین گیر کرده است و هر روزه افراد بیشتری را زیر خط فقر می‌کشاند.علت و مشکلات مستأجر بودن در دنیای روز
نبود کانون و نظارت خاصی در حمایت از مستأجران از طرف دولت، باعث افزایش شدید اجاره و رهن شده تا جایی که حتی باعث گسستگی زیادی ازخانواده‌ها و افزایش سن ازدواج و افزایش کودکان کار و کشیده شدن حتی زنان به سمت فساد و خلاف همراه بوده است. در نسل ما جوانان با تشکیل خانواده و وام‌های کلان و کمبود شغل و افزایش اجاره خانه، خرید مسکن واقعا مسئله‌ای محال شده است. و اگر دولت تدابیر خاصی نیاندیشد این مسئله و مشکل می‌تواند زمینه ساز فقر، فساد، دزدی و… شود.
و در نهایت امیدوارم مسئولین، اعم از نمایندگان دولت و مجلس، با حمایت از قشر ضعیف جامعه و اجرای هرچه سریع تر طرح‌هایی همچون مسکن ملی و آسان کردن اخذ وام‌های کمک ودیعه و… مرهمی بر مشکلات مردم ایجاد کنند.

همچنین ببینید

اختلال در سهمیه سوخت کامیون داران و ناوگان دیزل . . .

اختلال در سهمیه سوخت کامیون داران و ناوگان دیزل . . .

اختلال در سهمیه سوخت کامیون داران و ناوگان دیزل . . . صرفا جهت اطلاع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *