پیاده‌راه موقت یا دائم بر لبه‌ی ابهام

پیاده‌راه موقت یا دائم بر لبه‌ی ابهام!

پیاده‌راه موقت یا دائم بر لبه‌ی ابهام !

بهنام نیک سرشت

سرنوشت پروژه‌ی‌ پیاده راه موقت ظاهرا بدون هیچ اقدام عمرانی به این شکل رها شده است، با آنکه در صورت رفع تداخلات و تعارضات شهری که در یادداشت قبل به آن اشاراتی گردید، می‌تواند گامی برای توسعه‌ی شهری باشد، ولیکن‌ شنیده ها بر آن است که این طرح بدون مطالعه و بدون شور و مشورت با شورای شهر و متخصصان عمران و برنامه‌ریزان شهری آنهم به صورت موقت، برای اجرای آن تصمیم گرفته‌ شده است.
حال سؤال اینجاست اگر طرح پیاده راه سقز بودجه‌ی عمرانی آن تعریف و در دستور کار قرار گرفته چرا صورت موقت به آن الصاق داده‌اند؟!
یا اگر واقعا تصمیم بر موقت است و به اصطلاح جهت روان سازی ترافیک خودرو و تردد راحت شهروندان برای شروع سال جدید تدابیر دیده بودند چرا حال پیاده راه موقت را آزاد نمی‌کنند؟!

"<yoastmark

و اگر این پروژه را طرحی دائم برای این شهر در دستور کار قرار داده‌‌اند؛ پیش نیازها و مستلزمات آن را با حفظ قدمت آن و ثبات پایداری بازاری متوازن و کنترل ترافیک و حمل و نقل و رفع موانع و تعارضات، برای مردم شفاف سازی و اطلاع رسانی نموده و زمان استارت و اجرای طرح را معین بفرمایید!
اگر هم هدف؛ تمرکززدایی و هدایت بازار و اشتغال متوازن در نقاطی چند از شهر است، چنین هدفی قابل تصور نیست زیرا که رویه‌ها و پروسه‌ها در نقطه‌ای دیگر و منحصرا به سود اشخاصی خاص تمرکز پیدا کرده و به منصه‌ی ظهور می‌رسد. پیاده‌راه موقت یا دائم بر لبه‌ی ابهام!
اگر هم این پروژه موقت است؛ اهداف روشن ‌و درک واضع از موقت بودن این پروژه چیست و چه توجیه عقلایی و مدیریتی برای این اقدام موقتی وجود دارد؟!
در هر صورت تکلیف مردم را روشن کنید؛ این طرح موقت است یا دائم؟!
در چند روز اول سال جدید بود که از شهرداری با این پایگاه خبری تماس حاصل شد که طرح پیاده‌ راه به صورت موقت است و قطعا تا سیزده به در، پیاده راه موقت، آزاد می‌گردد!
ولی حال که می‌بینیم این پیاده راه آزاد نشده است و فارغ از احوال عده‌ی کثیری از معترضین مغازه‌دار و بازاری که گویا بازارشان در حال کساد شدن است، حال این خیابان با وجود موانعی که برای ورود هر نوع خودروی کار گذاشته‌اند علی‌الظاهر تردد برای موتورسواران و برخی خودرو‌های آشنا آزاد است!

"<yoastmark

خیابانی خالی از خودرو با چند المان نمادی و صوری، برای ویراژ و کورس دادن موتورسوران باید فضایی مناسب و دلچسب را زیر چرخ موتورسواران به ارمغان بیاورد.
از حیث دیگر حامیان و اجرا کنندگان این طرح باید در نظر داشته باشند که با عملیاتی شدن این طرح بدون طرح مطالعاتی، بازار تاریخی و باستانی سقز که کانون بسی از گردشگران بوده کور و برچیده می‌شود، بازار تاریخی سقز از جمله راسته بازار و شیطان بازار و تاجوانچی یکی از آثار کهن و ماندنی این شهر است، همزمان با عملیاتی شدن این طرح، تدابیری بسیار حاذق و محکم می‌طلبد که این آثار تاریخی و باستانی سقز محفوظ باقی بماند چرا که سوای داد و ستد و مبادلات بازار، میراث کهن و باستانی سقز را در بطن خود جای داده است.

همچنین ببینید

پیرامون شورای شهر، شهردار و سرنوشت بودجه‌ی مالی شهر . . !

پیرامون شورای شهر، شهردار و سرنوشت بودجه‌ی مالی شهر . . !

🟡 پیرامون شورای شهر، شهردار و سرنوشت بودجه‌ی مالی شهر . . ! ✍️ اسماعیل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *