ارز دیجیتال چیست؟, میدیا حسینی, ارز, سرمایه گذاری, دفتر ارز در سقز
ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال چیست؟

میدیا حسینی

ارزهای دیجیتال، شناخته شده به عنوان ارزهای رمزنگاری شده، ارزهای دیجیتال پیشرفته و یا ارزهای مبتنی بر بلاکچین، نوعی ارز الکترونیکی هستند که در قالب کد رمزنگاری شده ثبت و انتقال داده می‌شوند.
این ارزها غیر متمرکز و به طور معمول از “بلاکچین” استفاده می‌کنند تا کاملاً امن و قابل اعتماد باشند و قابلیت تقلب در آنها کاهش یابد.

این روزها، بیت کوین بیشترین شهرت را به خود اختصاص داده است، اما ارزهای دیگری نیز در بازار بزرگ پول‌‌های دیجیتال از جمله اتریوم، لایت کوین، ترون، ریپل و غیره وجود دارند که روزانه تراکنش‌هایی را در سطح جهان به خود اختصاص می‌دهند.
بخشی از پرکاربردترین کاربردهای ارزهای دیجیتال در وسایل پرداخت آنلاین و انتقال پول بین کشورهای مختلف است. افزایش پذیرش این ارزها توسط بسیاری از فروشندگان و شرکت‌های بزرگ در سراسر جهان این روند را با تسهیل بیشتری روبرو کرده است. ارز دیجیتال چیست؟

هر چند که برخی افراد به این فناوری مشتاق نیستند و برخی دیگر عقیده دارند که این ارزها باعث ایجاد مشکلاتی در بازارهای مالی می‌شوند، اما باید توجه داشت که این فناوری راهی نوین و پیشرفته است که در آینده به احتمال زیاد نقش مهمی در اقتصاد جهانی خواهد داشت.

ارز دیجیتال دقیقا چیست؟

ارز دیجیتال یا ارز رمزنگاری شده ارزی است که طی یک فرایند پیچیده کد نویسی شده و به کمک الگوریتم‌های رمزنگاری، امنیت آن تضمین می‌شود. برخلاف ارز‌های سنتی مانند؛ دلار، یورو، پوند، ین و غیره که یک نهاد مرکزی مانند بانک مرکزی دارند و با نظارت آن تولید می‌شوند و اسم ارز دولتی هم دارند، ارزهای دیجیتال بدون داشتن نهاد مرکزی تامین می‌شوند، بدین معنی که طبق سرمایه گذاری‌های افراد، ماینرها و کاربران، به وجود می‌آیند و به تعداد محدودی در فضای مجازی موجود هستند. برای کار با ارز دیجیتال، کاربران باید یک کیف پول دیجیتال داشته باشند که این کیف پول امکان برقراری تراکنش‌های الکترونیکی با ارز دیجیتال را به کاربران می‌دهد.

از نظر تکنولوژی، اکثر ارزهای دیجیتال بر پایه بلاکچین ساخته شده‌اند. بلاکچین مدلی است که در آن داده‌های مختلف را در بلوک‌های رمزنگاری شده به صورت خودکار و بدون نیاز به نهادهای مرکزی و به صورت الکترونیکی ذخیره می‌کند و به شکل یک شبکه خصوصی و امن در دسترس قرار می‌دهد.
این شبکه از اطلاعات مخاطبین ثابت می‌کند و بدون اینکه بخواهد به یک نهاد مرکزی متصل شود، اطلاعات تراکنش‌ها، حساب‌ها و مبالغ پرداختی را به طور پایدار حفظ می‌کند. امنیت و قابلیت پیگیری تراکنش‌ها همزمان با حفظ حریم خصوصی، از مزایای ارزهاي دیجیتال می‌باشد.

غیره متمرکز بودن در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

غیر متمرکز بودن در ارزهای دیجیتال به معنای عدم وجود یک نهاد مرکزی است که کنترل این ارزها را برعهده داشته باشد. به عبارت دیگر، این ارزها بدون نیاز به واسطه‌های مرکزی مانند بانک‌ها، دولت‌ها و یا شرکت‌های بزرگ اداره می‌شوند. (البته سرمایه گذاری شرکت های بزرگ بر روی رمز ارز خاصی می‌تواند باعث رشد آن شود) به نوعی، ارزهای دیجیتال بر اساس یک الگوریتم محفوظ و منبع باز اداره می‌شوند که تمامی تراکنش‌ها و تغییرات در بلاکچین برای همه قابل مشاهده است.

غیر متمرکز بودن, ارز دیجیتال, میدیا حسینی
غیر متمرکز بودن

این مفهوم به دلیل داشتن یک شبکه از کاربران و تراکنش‌های آنان حول بلاکچین بوده و تمامی تصمیمات به صورت یک رای‌گیری روی امری که برای ارز مورد نظر هست اتخاذ می‌شود. به عنوان مثال؛ در شبکه بیت کوین، کاربران با حل یک مسئله ریاضی برای استخراج بیت‌کوین از بلاکچین می‌توانند به تأیید تراکنش‌ها کمک کنند و با جبران هزینه‌های خود، کوین‌های خود را افزایش دهند، به این ترتیب کار پرداخت و عدم پرداخت در شبکه ارز دیجیتال بدون نیاز به نهادی واسطه به صورت تنظیم شده انجام می‌شود.

بنابراین، از نظر حقیقی ارزهای دیجیتال بر اساس قاعده‌ها و الگوریتم‌های منبع باز کار می‌کنند، بنابراین هر کسی می تواند راه را برای ساخت یک ارز دیجیتال بدهد، اما بر نوع اعتماد و گسترش آن آنلاین و منابع استخراج آن که به صورت پویایی کاملا آزاد در محیط‌های مجازی ثبت می‌شود و این یک نکته بسیار مهم در غیر متمرکزی بودن ارزهای دیجیتال است.

شبکه بلاکچین چیست؟

شبکه بلاکچین یا “Blockchain” یک تکنولوژی دیجیتالی است که برای تبادل اطلاعات و دارایی‌های دیجیتالی بین افراد و سازمان‌ها بکار می‌رود. این شبکه شامل یک سری بلوک‌ها است که هر کدام حاوی اطلاعات مفید و تراکنش‌های مشخصی هستند که در آن قابل ردیابی و تأیید هستند.

شبکه بلاکچین, بلاکچین, ارز دیجیتال, میدیا حسینی
شبکه بلاکچین

با استفاده از تکنولوژی بلاکچین، دیتاها و اطلاعات رمزنگاری شده و امن در بلوک‌های مختلف ذخیره می‌شوند، به گونه‌ای که هیچ‌کس نمی‌تواند آن‌ها را تغییر دهد یا متلاشی کند. همچنین، هر کدام از این بلوک‌ها دارای مجموعه ای از قواعد هستند که تراکنش‌ها و اطلاعات موجود در آن ها به صورت مشترک توسط شبکه بررسی و تأیید می‌شود.

شبکه بلاکچین نسبت به سایر تکنولوژی‌ها، امنیت بیشتری دارد و به دلیل ذخیره‌سازی اطلاعات در بلوک‌های متعدد، شبکه پشتیبانی از تغییرات تاریخی و ردیابی تراکنش بسیار مناسب است. این تکنولوژی در چندین صنعت، از جمله بانکداری، حمل و نقل، نرم‌افزار و رمزارزی، استفاده می‌شود.

در پست های آینده در مورد کاربردهای ارزهای دیجیتال و معرفی هر کدام از ارزهای دیجیال مطالبی را با شما عزیزان به اشتراک خواهیم گذاشت.

میدیا حسینی

همچنین ببینید

انتقاد مردم از صنعت کاران عرصه‌ی شن و ماسه

انتقاد مردم از صنعت کاران عرصه‌ی شن و ماسه

انتقاد مردم از صنعت کاران عرصه‌ی شن و ماسه ✍️ . ‌. . ریزان باپیریان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *