بی تفاوت نباشیم
بی تفاوت نباشیم

بی تفاوت نباشیم

بی تفاوت نباشیم

علی سلیمانی (مشاور)

آخر سال که می شود، شور و غوغایی وصف ناپذیر در میان مردمان این دیار رخ می نمایاند، بدو بدوهای عجیب و غریب داریم و حواس مان به خیلی چیزها نیست و فقط به دنبال تهیۀ ملزومات مربوط به برگزاری جشن نوروز هستیم. طی چند روز گذشته با پای پیاده به چند جای شهر سری زدم و حال و روزگار مردمانی را دیدم که بسیار بسیار دردناک و تلخ است. نه شغلی دارند و نه کسب و کاری و نه درآمدی! سرگردان و مستأصل به این سوی و آن سوی می روند و تو گویی که چشم امیدی هم به کسی یا نهادی و سازمانی هم ندارند!

فقرا و محرومان شهر با چشم سر می بینند که خانواده ها در حال خرید عید هستند و با شور و شعفی فراوان کالاهای خریداری شده را با خود می برند و در این میان فقط آە و حسرتی جانکاه و تلخ برای آنان باقی می ماند که توان هیچ گونه خریدی را ندارند! این حرف گزاف نیست چرا که نه تنها فقر و محرومیت بیداد می کند بلکه فاصلۀ طبقاتی هم آن چنان زیاد شده است که آه از نهاد هر انسان با شرفی بلند می شود و به آسمان هفتم می رود!

مگر می شود در این شهر پر غوغا عده ای در ناز و نعمت روزگار بگذرانند و عده ای دیگر حتی برای تهیۀ نان شب محتاج باشند و آن وقت دچار تلخی و اندوه نشوند؟؟!
مگر می شود عده ای سوار بر خودروهای لوکس باشند و عده ای دیگر پیاده و سرگردان از داشتن یک خودرو که چه عرض کنم حتی یک دوچرخۀ ساده هم محروم باشند و آن وقت دچار درد و رنج نشوند؟!
مگر می شود که عده ای در خانه های مجلل خود با انواع امکانات و وسایل لوکس زندگی کنند و عده ای در همین شهر بە دنبال خانە های استیجاری با کرایە های سرسام آور و ودیعە های نجومی سرگردان و عدە ای نیز بی خانمان باشند و شب را در خیابان ها با وضع بسیار اسف بار و دردناک سپری کنند؟؟!

حالا تمام سخن در این است که اگر از نهادها و سازمان های دولتی امید کمک و مددی نیست، دست کم بنابر سنت اخلاقی و انسانی مان در برابر چنین وضع دردناکی بی تفاوت نباشیم و هر کدام به قدر وسع و توان مان کاری کنیم تا بخشی از درد و آلام این انسان های بی خانمان و فقیر و محروم شهرمان کاهش یابد و ما نیز سهمی در این میان داشته باشیم. در این روزهای پایان سال اگر برای خودمان خریدی انجام می دهیم درصدی از آن را به نیازمندان هم اختصاص دهیم تا بدین وسیله اعلام کنیم که هنوز انسانیت نمرده است!

همچنین ببینید

سیگاری‌ترین کشورهای دنیا اینفوگرافیک:آیدا مجیدی

سیگاری‌ترین کشورهای دنیا

                    سیگاری‌ترین کشورهای دنیا اینفوگرافیک:آیدا مجیدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *