دو دوُزِه بازی کنکور

دو دوُزِه بازی کنکور

دو دوُزِه بازی کنکور؛

بە بهانە اعلام نتایج

 

حیدر بایزیدی فرهنگی شاغل در آموزش و پرورش

 

▫️امروزه عملکرد آموزش و پرورش این باورمندی را در جامعه ایجاد کرده که نظام آموزشی کشور ازبیماری های وخیمی رنج می‌برد.

این نهادِ در حال احِتضار در طول این سالها نتوانسته است رضایت  دانش آموزان، خانواده‌ها، مدیران و حتی حاکمان را جلب کند.

تومور كنكور سال‌هاست به مانند یک غده  بدخیم سال به سال به‌ رغم مخالفت‌هاي گسترده منتقدان و كارشناسان اين حوزه با اصل اين پديده، بر کلِ نظام آموزشي ما (آموزش عمومي و آموزش عالي) سايه افكنده است و همچنان نه تنها از سايه شوم آن كاسته نشده بلكه درِِ این تراژدی روي پاشنه هميشگي آن مي‌چرخد‌.

 

▫️در حال حاضر بنابر تحقیقات انجام گرفته، صنعت کلاس کنکور امروز بیش از ۳۵۰ میلیون دلار (معادلِ نزدیک به  ۲۰ هزار میلیارد تومان با دلار حداقل ۳۵ هزار تومانی نە ۵۰ هزاری) گردش مالی دارد. اگر هزینه کتاب‌های کمک‌آموزشی کنکور را هم لحاظ کنیم، چیزی نزدیک به همان ۳۰ هزار میلیارد تومانی که این روزها برای گردش مالی کنکور ذکر می‌شود به دست می‌آید!

سؤال مهم این است ؛ ملت ایران  این کفِ هزینە یعنی ۳۰ هزار میلیارد تومان را در چه مسیری هزینه می کنند؟

واقعیت این است پدر و مادرها با هزاران زحمت، فرزندانشان را برای قربانی کردن مناسب‌ترین سال‌های عمرشان، آماده می‌کنند و آن‌ها را به قربانگاه صنعت کنکور می‌فرستند.

دانش آموزان در این نظام آموزشی کنکور محور، به ناچار، در میان چرخ‌دنده‌های که تست زدن و کتاب کمک‌آموزشی کنکور خواندن به سال‌های ابتدایی آن کشیده شده است، دست و پا می‌زنند. بهترین سال‌های آمادگی برای یادگیری را که باید صرف آموختن خلاقیت، توسعه شوق علم‌آموزی، یاد گرفتن مهارت‌های زندگی، ورزش کردن و درونی کردن عادت به سبک زندگی سالم، شجاعت پرسشگری، شناخت و کسب ادراک فرهنگی از وطن، کسب احساس درست نسبت به محیط‌زیست، و شناخت شیوه‌های انسان بودن و درونی کردن اخلاق انسانی و…کند ؛ وسط کتاب‌های کمک‌ آموزشی به راحتی هدر می رود.

 

▫️حال جالب اینجاست کارگزاران نظام آموزشی در یک تناقض آشکار با اعتراف به وجود مافیای کنکور و عواقب آن، بر اصل اجتناب ناپذیر بودن کنکور هم تاکید دارند و در این شرایط به منظور پاسخ به منتقدان، در واکنشی عجیب اقدام به برگزاری دوبار کنکور در سال می کنند.

مدعيان اين ايده بر اين باور هستند علاوه بر افزایش سهم عملکرد تحصیلی دانش آموزان (که البته نسبت به سایر تصمیمات قابل دفاع است) مزاياي برگزاري دو بار در سال بيشتر از يك بار است برای مثال اثرات روحی، روانی و استرس‌های کنکور کاسته می شود، البته استدلال‌های دیگری هم لیست شده که یا تنها بر افزودن بر لیست استدلال ها استفاده می‌شوند، یا اين استدلال‌ها فقط در پشت درهاي بسته شوراي عالي انقلاب فرهنگي و شوراي عالي آموزش و پرورش به بحث گذاشته شده است و به احتمال زياد اعضاي اين شورا هم چندان تامل كارشناسانه نداشته‌اند و در جلساتي معدود و محدود آن را به تصويب رسانده‌اند.

 

▫️حال بايد پرسيد؛ برگزاري دو بار كنكور در سال چقدر به رفع تبعیض و عدالت در سپردن صندلی‌های دانشگاه كمك مي‌كند؟ به عبارتي وقتي دو بار كنكور در سال برگزار شود، مي‌توان ادعا كرد كه گزينش دانشجويان به نسبت برگزاري يك بار در سال عادلانه‌تر خواهد بود؟

بدون پ‍‍ژوهش و نظرسنجي، روشن و بديهي است كه این اقدام هيچ تاثيري در رفع تبعيض در گزينش‌ها ندارد، چراكه ريشه بي‌عدالتی در ۱۲ سال فرصت ناعادلانه‌ایی است كه دانش‌آموزان در كشور با آن مواجه هستند، بي‌عدالتي و تبعيضي كه مي‌توان مصاديق آن را از محروميت دانش‌آموزان از فضاي آموزشي تا تجهيرات آموزشي و معلم با تجربه و توانمند و ساير متغيرهاي تعيين‌كننده در نقاط مختلف ايران مشاهده كرد. حال در مسابقه‌اي كه به صورت برابر براي شركت‌ كنندگان با پيشينه و فرصت‌هاي نابرابر حضور يافته‌اند، برگزار مي‌شود، چگونه مي‌توان عدالت را  برقرار  كرد؟!

 

▫️لذا تكرار  پديده‌ايی كه اجراي آن تامين‌كننده فلسفه وجودي آن نيست در واقع تبعات منفي آن را افزايش مي‌دهد و بيش از اينكه به كام داوطلبان شركت در كنكور باشد به كام مافياي كنكور است، اگرچه به نام داوطلبان صورت گيرد.

با برگزاری دوبار کنکور در سال بازار شعبده‌ بازي‌هاي تست‌زني و كلاس‌هاي كنكور و موسسه‌هاي مربوطه رونق دو چندان پيدا مي‌كند، بازاري كه هيچ دستاورد مثبتي براي آموزش ما نداشته و هزینه‌های زیادی بلعیده می شود.

 

▫️پایان سخن آنکه آزاد سازی نظام آموزشی از سیطره کنکور به علت درهم تنیدگی منافع برخی مدیران با موسسات تست و کنکور کاری بسیار طاقت فرساست، دو بار برگزار کردن کنکور درسال به معنی ادامه انحراف چندین ساله آموزشی می‌باشد، اگر همین امروز هم مانع پیشرفت تومور سرطانی کنکور شویم دیر است اما این اقدام به جهت حفظ پیکره نظام آموزشی ایران ضروریست.

باید جلوی فریبکاری‌ها و دو دوُزِه بازی‌های مافیای کنکور را گرفت، فراموش نکنیم با آموزش و پرورش ۴ گزینه‌ای، استعدادها را اسیر و قابلیت‌ها را هر روز بیشتر از گذشته به حاشیه می رانیم

 

 

.

همچنین ببینید

برون سپاری کارگران شهرداری، مصوب یا رد توسط شورا . . !

برون سپاری کارگران شهرداری، مصوب یا رد توسط شورا . . !

برون سپاری کارگران شهرداری، مصوب یا رد توسط شورا . . ! ◾طی هفته‌های گذشته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *