تجلیل از هنرمندان تئاتر کوردی در هفدهمین جشنواره تئاتر کوردی

تجلیل از هنرمندان تئاتر کوردی در هفدهمین جشنواره تئاتر کوردی

گزارشگر : میدیا حسینی

عکاس : پویا حسنی، کیان سعیدی

سومین روز از هفدهمین جشنواره تئاتر کوردی سقز که با شروع تئاتر گیژه‌ن( از شهر کویه کوردستان عراق) شروع، جورئه‌ت حه‌قیقه‌ت (ارومیه) به عنوان تئاتر دوم و در تک سانس آخر ئاژه‌ل با هنرمندانی از شهر بانه به اتمام رسید ، با توجه به برنامه ریزی انجام شده در پایان شب در سالن سینما شهر سقز، برنامه ای ویژه برای تقدیر و تجلیل از هنرمندان تئاتر کوردی به مجری‌گری سارو کریمی با حضور اعضای شورای اسلامی شهرستان سقز، مسئولین فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز، عوامل و بازیگرانی که در این جشنواره شرکت داشتند و همچنین حضور پرشکوه مردم برگزار شد .

هیوا اسد بیگی به عنوان دبیر هفدهمین جشنواره تئاتر کوردی در ابتدا از حضور پرشور مردم تقدیر کرد وی افزود باعث افتخار است که مهمانانی از سراسر شهرهای کوردنشین عراق، ترکیه و … برای این جشنواره حضور پیدا کرده اند.

کیوان بهرامی رئیس شورای اسلامی شهر سقز در آیین تجلیل از هنرمندان تئاتر کوردی در هفدهمین جشنواره تئاتر کوردی :

تجلیل از هنرمندان تئاتر کوردی در هفدهمین جشنواره تئاتر کوردی, کیوان بهرامی, میدیا حسینی, تئاتر, تئاتر کوردی, سقز, شهرداری سقز

در ابتدا مفتخریم که این جشنواره، سقز را به قطب و پایتخت تئاتر کوردی به جهان معرفی می کند، تقدیر و تشکر می‌کنم از تمامی کسانی که در طی این سال ها برای این جشنواره تلاش و زحمت کشیدند تا امروز شاهد برگزاری هفدهمین دوره این جشنواره باشیم .

بهرامی در میانه سخنرانی های خود به چند مورد اشاره کرد :

  • تکمیل و تحویل پلاتو سقز
  • ثبت ملی تئاتر کوردی
  • کمک و همیاری ارگان های مربوطه دولتی بدون نیاز به اسپانسرهای خصوصی
  • دعوت از فرمانداران، استاندارها و خبرنگاران کوردزبان در سراسر جهان برای حضور در جشنواره تئاتر کوردی

بهرامی افزود : گلایه مندیم از عدم حضور، وزیر، استاندار یا معاونین در برنامه افتتاحیه، امید است که لااقل در برنامه اختتامیه حضور داشته باشند .

سارو کریمی، مجری برنامه بعد از اتمام سخنان بهرامی، افزود : مسئولین سه دوره است که وعده ثبت تئاتر کوردی در تقویم ملی را می‌دهند اما از این مورده بی بهره بوده ایم !

تجلیل از هنرمندان تئاتر کوردی در هفدهمین جشنواره تئاتر کوردی, هادی یزدانی, میدیا حسینی, تئاتر, تئاتر کوردی, سقز, شهرداری سقز

در ادامه مراسم از پیشکسوتان و هنرمندان از جمله پدر مرحوم هادی رضایی،اسماعیل پاشایی، ابوبکر محمد( به‌کری بینه‌ر) و اعضای شهر چه‌مچمال و علیرضا اسماعیلی تقدیر و یادبودی به حضور آنان در این راه اهدا شد.

تجلیل از هنرمندان تئاتر کوردی در هفدهمین جشنواره تئاتر کوردی, ابوبکر محمد, میدیا حسینی, تئاتر, تئاتر کوردی, سقز, شهرداری سقز

تجلیل از هنرمندان تئاتر کوردی در هفدهمین جشنواره تئاتر کوردی, علیرضا اسماعیلی, میدیا حسینی, تئاتر, تئاتر کوردی, سقز, شهرداری سقز
تجلیل از هنرمندان تئاتر کوردی در هفدهمین جشنواره تئاتر کوردی-علیرضا اسماعیلی

اسماعیل پاشایی از بنیان گذاران این جشنواره :

تجلیل از هنرمندان تئاتر کوردی در هفدهمین جشنواره تئاتر کوردی, اسماعیل پاشایی, میدیا حسینی, تئاتر, تئاتر کوردی, سقز, شهرداری سقز

اولین انجمن نمایش در کردستان را من و اساتیدی همچون، مرحوم خالد خاکی، مرحوم علی رشیدی، مرحوم هادی یزدانی، فریدون حامدی و چندتن دیگر ایحاد کردیم حتی در اوایل تعدادمان به هفت نفر هم نمی رسید که هیئت مدیره را تشکیل و معرفی کنیم .

همیشه مدیون آقای قطب الدین صادقی هستیم، واقعا اگر نبود، تئاتر کوردی هم نبود، در سال ۱۳۷۸ اولین تئاتر کوردی در سقز ایجاد شد در دوره دوم عده ای می خواستند این جشنواره را از سقز بگیرند .

یک سری میخواهند ما که موسسین این جشنواره هستیم را کنار بزنند، به حذف افراد خود را وارد این جشنواره نکنیم، برای پیشرفت جشنواره تلاش کنیم .

در طی این سالها هیچ مسئولی نپرسیده آیا مشکلی، کمبودی نداری؟ امیدوارم برای مابقی و آیندگان اینطور نباشند .

پاشایی همچنین از سانسور حرفهای خود در مصاحبه پخش شده در مراسم ابراز گله مندی کرد.

ماموستا فیصل مسول انجمن هنرمندان چمچمال :

تجلیل از هنرمندان تئاتر کوردی در هفدهمین جشنواره تئاتر کوردی, چمچمال, میدیا حسینی, تئاتر, تئاتر کوردی, سقز, شهرداری سقز

تشکر می کنم از برگزار کننده این جشنواره و هرگز این لطف و بزرگی مردم سقز را از یاد نخواهیم برد، ماموستا فیصل افزود که نمایش های برگزیده توسط هیئت داوران این جشنواره به صورت رسمی دربخش مسابقه جشنواره تئاتر چمچمال پذیرفته و میتوانند که در این جشنواره حضور داشته باشند .

 

میدیا حسینی

همچنین ببینید

در نبود نظارت درست بر نانوایی‌ها، برای نان سبوس‌دار قیمت‌های سلیقه‌ای وجود دارد . . !

در نبود نظارت درست بر نانوایی‌ها، برای نان سبوس‌دار قیمت‌های سلیقه‌ای وجود دارد . . !

در نبود نظارت درست بر نانوایی‌ها، برای نان سبوس‌دار قیمت‌های سلیقه‌ای وجود دارد . . …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *