سامانه املاک و اسکان بدون بک‌آپ گرفتن هک شد !, میدیا حسینی, هک, سایت املاک, هک سایت
سامانه املاک و اسکان بدون بک‌آپ گرفتن هک شد !

سامانه املاک و اسکان بدون بک‌آپ گرفتن هک شد !

سامانه املاک و اسکان بدون بک‌آپ گرفتن هک شد !

میدیا حسینی

از روز ۱۹ فروردین ماه ۱۴۰۰ درج اطلاعات سکونتی تمامی سرپرستان خانوار اعم از صاحب‌خانه و مستاجر در سامانه املاک و اسکان شروع شد، قرار بود یکی از مهمترین محورهای این سامانه اخذ مالیات از خانه های خالی باشد، که  ۳ میلیون نفر صاحب خانه و مستاجر ثبت نام کردند.

اما خیلی راحت تلاش مردم که پیشگام در ثبت نام بودند با ندانم کاری، نبود زیرساخت و رعایت نکردن اصول امنیتی در طراحی وب‌سایت باعث هک آن می‌شود، حتی بک آپ (نسخه پشتیبان) هم از آن تهیه نکرده اند که در موارد امنیتی و حساس بتوانند بعد از هک یا بروز مشکلات مجددا از آن استفاده کنند .

میرزایی، کارشناس اقتصادی اینطور بیان می کند : ( قاسمی، وزیر راه و شهرسازی گفته سامانه املاک و اسکان بدون بک‌آپ هک شده/ ۳ میلیون نفر مسکن خود را در این سامانه ثبت کردند؛ مگر چند بار می‌شود به مردم بگوییم که ثبت‌نام کنید!؟ ) *کلیپ در انتها صفحه*

چندسالی است بحث هک در فضای مجازی بسیار داغ و زندگی مردم با تکنولوژی، ثبت نام ها در سامانه های دولتی گره خورده است، اما ضعف در طراحی و نبود تیم های متخصص امنیتی باعث شده است که هرچند وقت یکبار سامانه‌های دولتی هک شوند، زمانی که این ۳ میلیون نفر اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کرده‌اند، هزینه هایی پرداخت کرده‌اند( اینترنت، کافی نت و …) و پشتیبانان این سامانه هیچگونه نسخه بک آپی از آن نگرفته اند، پس یعنی دیگر هیچ اطلاعاتی وجود ندارد !
ضعف در امنیت سامانه ها و وبسایت های دولتی متاسفانه موج می‌زند، مدتی پیش متاسفانه سایت شهرداری تهران نیز هک و نزدیک به دوهفته اپلیکیشن هایی که از API های شهرداری تهران برای ارائه خدمات (حمل و نقل، ترافیک، پرداخت و…) پرداخت میکردند نیز به این واسطه دچار اختلال شدند.

مورد دیگر مهم بحث اخذ مالیات خانه های خالی است که با هک این سامانه و نبود بک‌آپ، دیگر آماری برای اخذ مالیات نیست.

اما حساس ترین مورد، اطلاعات بیش از ۳ میلیون نفر است که شامل : نام، نام خانوادگی، آدرس شماره موبایل، و حتی عکس آدرس ملی و شناسنامه و … است که هکرها به راحتی می توانند از آن سو استفاده کنند و فاجعه آور خواهد بود.
گرچه در میان کلیپ سخنان این کارشناس میتوان بحث دیگری به‌جز هک و نبود بک آپ برای سامانه را شنید و آن هم اجرا و افتتاحیه های تشریفاتی در دولت است که این بلا را بر سر این سامانه آورده است، متاسفانه ما ایرانی ها و علی‌الخصوص مردم سقز با واژه اجرا و افتتاح تشریفاتی می‌توانیم کتاب ها بنویسیم، مثلا افتتاح فرودگاه بزرگ سقز … سامانه املاک و اسکان بدون بک‌آپ گرفتن هک شد !

میدیا حسینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *