گفتگو با فریدون حامدی

دبیر جشنواره تأتر کوردی سقز

 گزارشگر نیشتمان قلم                               (فریدون حامدی)
اسماعیل صادقی


🔴خودتان را برای مخاطبان نیشتمان قلم معرفی کنید.

🔘 فریدون حامدی متولد ۱۳۵۳ از شهرستان سقز

فریدون حامدی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

🔴در مورد زندگی هنری خودتان بگویید.

🔘 فعالیت هنری خودم را زیر نظر استاد عزیزم جناب آقای احمد صالحی از مقطع راهنمایی (۱۳۶۵) شروع و طی این سالها با نگارش نه۹ متن نمایشی، کارگردانی ۳۸ اثر و بازی در ۴۵ نمایش و ۱۴ فیلم کوتاه و بلند، در این عرصه به یادگیری و کسب تجربه می‌پردازم.

 

🔴آیا قبلا در جشنواره تأتر کوردی تحت هر عنوانی حضور داشته اید؟

🔘از ۱۶ دوره گذشته، در ۱۴ دوره به عنوان شرکت کننده، داور و بازبینی حضور فعال داشته ام.

 

🔴 سطح کیفی جشنواره کوردی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

🔘 سطح کیفی جشنواره را می‌توان در دو بخش بررسی کرد؛ اول: کیفیت کارهای حاضر در جشنواره که به نظر بنده مهمترین عامل است و دوم: چگونگی برگزاری جشنواره که شامل سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و هماهنگی های لازم برای برگزاری جشنواره‌ای در خور هنرمندان مناطق کوردنشین، شرکت کننده‌ها و نیز تماشاچیان فهیم سقزی باشد.
در رابطه با کیفیت کارها، باید اذعان داشت علیرغم وجود فرصت زمانی مناسب برای گروه ها، به جز تعداد معدودی از نمایش ها، نشانه‌های تعجیل و کم کاری در بسیاری از نمایش های شرکت کننده کاملاً مشهود بود و هیئت ۵ نفره انتخاب، با وسواس و با معیارهای فنی، در ارزیابی آثار نمایش‌های برتر را از نظر کیفی برای حضور در جشنواره معرفی کردند.                  (فریدون حامدی)

در رابطه با برگزاری جشنواره نیز تمام تلاش‌ها برای برگزاری شایسته، با روحیه ی دوستی و تفاهم و بدور از هر گونه حاشیه خواهد بود که امیدواریم تیم اجرایی در این مهم به اهداف خود دست یابد.

 

فریدون حامدی

 

🔴جشنواره در چه حالیست ؟علت ناهماهنگی در اعلام تاریخ برگزاری و بازبینی جشنواره چه بود؟

🔘 بازبینی آثار مطابق برنامه و فراخوان انجام شد و نمایش‌های برگزیده از میان ۳۶ اثر شرکت کننده توسط هیئت انتخاب آثار معرفی شدند، اما مسئولین و متولیان برگزاری جشنواره، شامل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، ستاد عالی اجرایی شهرستان و دبیرخانه، به استناد نامه مرکز بهداشت و اعمال محدودیت های کرونایی، تصمیم به برگزاری در شرایط بهتری در نیمه دوم اردیبهشت ماه گرفتند.                                          (فریدون حامدی)

 

🔴برای انتخاب تیم اجرایی جشنواره با گروهای تأتر در سقز در تعامل بودید؟

🔘 بلافاصله پس از دریافت حکم دبیری جشنواره، جلسه‌ای با حضور پیشکسوتان و فعالین هنرهای نمایشی شهرستان در سالن کتابخانه برگزار شد. اهداف و برنامه های جشنواره ارائه و از همه برای برگزاری جشنواره ای موفق همراه با تعامل و همکاری دعوت به عمل آمد. پس از انتخاب جناب آقای هیوا اسدبیگی، از هنرمندان موفق و بدون حاشیه ی سقز به عنوان دبیر اجرایی، مسئولیت تشکیل تیم های کاری و کمیته های اجرایی جشنواره، به ایشان محول شد و خوشبختانه تا این لحظه با همفکری و انسجام عملی، این مهم با کمک دوستان و بزرگانی که دست یاری ما را گرفتند، تشکیل و کارهای مقدماتی جشنواره در حال انجام است.                    (فریدون حامدی)

فریدون حامدی

 

🔴بودجه جشنواره تأمین شد؟

🔘 یکی از شروط پذیرش دبیری جشنواره توسط اینجانب، اطمینان از تامین بودجه ی جشنواره بود. مطابق برآورد کارشناسی اولیه، که دوستان پیشتر انجام داده بودند، جدول بودجه تنظیم و استان متعهد به تامین ۵۰ درصد و شهرستان، شامل فرمانداری محترم، شهرداری و شورای اسلامی شهر متعهد به تامین مابقی ۵۰% هزینه های برآورد شده شامل هزینه‌های اسکان و پذیرایی، تبلیغات محیطی و تردد داخل شهر بودند.
تا این لحظه که حدود یک ماه تا برگزاری جشنواره فرصت داریم تعهد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کاملاً تامین و به حساب انجمن نمایش استان واریز شده است. تأمین مابقی طی جلساتی چند در حضور فرماندار، شهردار و شورای اسلامی، برگزار شده و تامین بودجه ی تعهد شده را برای برگزاری جشنواره ای در شأن هنر کوردی و شهرستان فرهنگی سقز را داده‌اند، که برای تحقق این امر با برگزاری جشنواره نیاز به نشست‌ها و هماهنگی‌های تکمیلی نیز خواهد بود.              (فریدون حامدی)

 

🔴سطح کیفیت کارهای تایید شده در چه سطحیست؟

🔘 در جشنواره ها معمولاً آثار شرکت کننده با یکدیگر مقایسه و ارزیابی ها نسبی می‌باشند، نه بر اساس اصول سختگیرانه و ایده آلها، از این رو کیفیت نمایش ها را در هر دوره از جشنواره بایستی نسبت به یکدیگر ارزیابی نمود.

 

🔴عدم حضور مهاباد؛مریوان؛بیجار؛بوکان و…در جشنواره امسال علت خاصی دارد؟آیا این عدم حضور بر سطح جشنواره تاثیر گزار است؟

🔘نظر به اینکه طی سال‌های اخیر، اطمینانی از برگزاری مداوم و سالانه ی جشنواره نبوده و محدودیتهای کرونایی هم وضعیت دشوار و نامشخصی برای هنرمندان این عرصه فراهم کرده بود، طبیعی است هنرمندان علاقه‌مند نمی‌توانند برنامه‌ریزی مناسبی برای تولید اثری مطلوب و دلخواه داشته باشند و این همواره یکی از عامل های اساسی در کاهش کیفیت آثار نمایشی نسبت به دوره های اولیه می باشد. هر چند در سالهای اخیر نیز شاهد نمایش هایی با کیفیت، از هنرمندان شاخص کورد در جشنواره بوده ایم و انصاف نخواهد بود که به آنان اشاره نکنیم. اما در کل، عدم اطمینان هنرمندان از برگزاری منظم سالانه و منطبق با تقویمی مشخص، از فاکتورهای مهمی است که در برنامه‌ریزی‌های گروه‌های نمایشی اثری بسزا داشته و خواهد داشت.                          (فریدون حامدی)

 

🔴آثار بین المللی از کدام کشورها هستند؟مقدمات حضورشان در جشنواره فراهم است؟

🔘 در این دوره ۴۰ نمایش شامل ۲۱ اثر خارجی و ۱۹ اثر داخلی متقاضی شرکت در جشنواره هفدهم بودند که قبل از زمان بازبینی ۴ نمایش به دلایل مختلف انصراف دادند. در میان آثار رسیده به دبیرخانه از اکثر نقاط کوردنشین متقاضی داشتیم.

۲۱ نمایش از خارج کشور شامل ترکیه، سوریه و عراق و ۱۹ اثر از استانهای کوردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و تهران به دبیر خانه واصل شد. عدم حضور این شهرها در جشنواره، به دلیل عدم اولویت یافتن در رتبه بندی کارهای ارزیابی شده می باشد.
۱چهار اثر شامل دو اثر از ترکیه و دو اثر از کردستان عراق برای شرکت در این دوره انتخاب شده‌اند و کارهای اداری مربوطه بلافاصله پس از انتخاب این نمایش ها انجام شد. امیدواریم با توجه به تغییر زمان جشنواره، امکان حضور این گروه ها در جشنواره فراهم گردد.                                  (فریدون حامدی)

 

🔴 حضور تاتر دورترین شهر جهان در جشنواره با توجه به اجرا در جشنواره کرکوک نقض اساسنامه تاتر کوردی است؟

🔘« دورترین شاری جیهان» به کارگردانی خانم سمانه میرزایی است، لازم به ذکر است که این نمایش برای حضور در جشنواره آماده شده بود، که طبق فراخوان اولیه مقرر بود اوایل آذرماه سال ۱۴۰۰ برگزار گردد، پس از انتخاب اینجانب به عنوان دبیر و با هدف ایجاد فرصت بیشتر برای حضور فراگیر و موثر تر گروه های نمایشی، زمان برگزاری جشنواره با موافقت مسئولین امر به اسفند ماه موکول گردید.
در این فاصله( اوایل دی ماه ) جشنواره ای در کرکوک برگزار شد و نمایش مذکور ضمن اطلاع و هماهنگی با ما در این جشنواره شرکت نمود.
در ثانی، تمامی نمایش های خارجی متقاضی حضور در جشنواره، پیشتر در یک یا چند جشنواره‌ شرکت کرده اند، پس در صورت رقابتی بودن کلیه نمایش‌های راه یافته به جشنواره، می بایستی شرط شرکت در جشنواره های خارجی را استثنا می‌کردیم.

فریدون حامدی

 

🔴اساسنامه تاتر کوردی توسط پیشکسوتان تاتر سقز تنظیم شده است.چقدر به آن پایبند بودید؟

🔘 جشنواره اساسنامه ندارد و سیاست‌های آن، می‌تواند به فراخور زمان و فراخوان منتشر شده و نیز دبیر و عوامل اجرایی، تغییر نماید. کار بسیار خوبی که در چند دوره قبل توسط جمعی از هنرمندان و پیشکسوتان همشهریمان، به عنوان آیین نامه اجرایی جشنواره ی تئاتر کوردی سقز تنظیم شد، مجموعه موارد کارشناسی شده ایست که می تواند چراغ راه گروه اجرایی جشنواره باشد. تا جایی که بنده اطلاع دارم، هیچکدام از دبیران دوره‌های پیشین نیز خود را ملزم به رعایت تمامی موارد آن ندانستند.

 

🔴کلام آخر؟

🔘سخن آخر اینکه جشنواره تئاتر کوردی سقز، میراث ۲۵ ساله ی فرهنگ و هنر سقز بوده و به عنوان برندی معتبر در تمامی مناطق کوردنشین دنیا مطرح شده است. این رویداد مهم چنان تاثیر شگرفی در بین هنرمندان کورد تئاتر ایجاد کرده است که همگی نسبت به آن عرق و تعصب ویژه‌ای پیدا کرده‌اند. مداوم ترین اتفاق هنری کوردی در تمام دنیا است که توانسته ۱۶ دوره ی پر فراز و نشیب را با موفقیت طی کند. به همین سبب دلخواه و مطلوب همه هنرمندان مناطق کوردنشین و مورد حمایت بی‌نظیر مردم فرهنگ دوست سقز است. لذا باید اقرار نمود که صاحبین اصلی جشنواره در وهله اول مردم فهیم سقزاند که همواره حامی و پشتیبان فعالیت‌های هنری و به ویژه جشنواره بوده اند و در وهله دوم، تمامی هنرمندانی که به نحوی از انحا، برای تداوم و برگزاری هرچه بهتر این جشنواره در تمامی ادوار تلاش کردند.
دبیرخانه و گروه اجرایی هفدهمین جشنواره تئاتر کوردی سقز با شعار تفاهم، خلاقیت و جوانگرایی در راستای نیل به اهداف متعالی جشنواره، دست تک تک مسئولین، یاوران و همراهان خود را در این مسیر ارزشمند، به گرمی و دوستانه می فشارد.   (فریدون حامدی)

 

**تیم خبری تحلیلی نیشتمان قلم ضمن تبریک و آرزوی موفقیت برای انتخاب شما به عنوان دبیر جشنواره و همچنین کسب عنوان بهترین بازیگر مرد در جشنواره فیلم کوتاه اسپانیا از شما برای شرکت در مصاحبه تشکر میکنیم **

همچنین ببینید

در نبود نظارت درست بر نانوایی‌ها، برای نان سبوس‌دار قیمت‌های سلیقه‌ای وجود دارد . . !

در نبود نظارت درست بر نانوایی‌ها، برای نان سبوس‌دار قیمت‌های سلیقه‌ای وجود دارد . . !

در نبود نظارت درست بر نانوایی‌ها، برای نان سبوس‌دار قیمت‌های سلیقه‌ای وجود دارد . . …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *